Baze podataka
Učenici u 4. razredu informatike rade na bazama podataka. Prvo upoznamo što su to baze podataka i koje su njihove osobitosti. U svakodnevnom životu smo okruženi raznim bazama podataka, a one se međusobno razlikuju. Učenici uče o osnovnim karakteristikama bazi, kako se baze kreiraju, koji su bitne razlike, a koje sličnosti, čemu služe upiti i kako se koriste...
Svaki učenik napravi svoju bazu podataka o nekoj temi koja ga zanima i o kojoj zna. Međusobno učenici procjenjuju svoju i druge baze podataka te komentiraju nadogradnju i izvedivost takve baze. Ovdje su slikovni prikazi nekih od bazi podataka:
Rekurzije
Nakon bazi podataka ove godine smo radili rekurzivne
funkcije. Među najpoznatijim primjerima rekurzivnih funkcija su hanojske kule,
faktorijeli, Fibonaccijevi brojevi, Catalanovi brojevi i mnogi drugi. Rekurzija je u matematici i računarstvu metoda definiranja funkcija
u kojima se definirajuća funkcija primjenjuje unutar definicije. Naziv
se općenitije rabi za opis procesa ponavljanja objekata na samosličan
način. No naše rekurzije su bile jednostavne i naglaskom na razumijevanju i radom na jednostavnom programu (Python).
Objektno - orijentirano programiranje
Objektno orijentirano programiranje ili kraće OOP je jedan od mogućih pristupa programiranju računala. Za razliku od ostalih pristupa, u kojima je težište na akcijama koje se vrše na podatkovnim strukturama, ovdje je težište na projektiranju aplikacije kao skupa objekata koji izmjenjuju poruke između sebe.
Za rad u objektno-orijentiranom programiranju koristili smo program Alice3 koji pripada u skupinu programa gdje se uči Java programiranje. Program je besplatan, a mogućnosti rada u njemu su velike, kao i veliki izbor objekata koji su već ugrađeni u program kao i njihove mogućnosti.
Tijekom rada s ovim programom i učenjem učenici su korak po korak upoznavali nove mogućnosti programa. Neki od njihovih radova su na ovim kratkim video uradcima.